Tyto stránky provozuje občanské sdružení MHD ŽIVĚ.cz a jsou věnovány našemu kamarádovi Danielu Kunzovi (1992 - 2014), spoluzakladateli sdružení.

Konec provozu linky U v Olomouci

DPMOV první polovině roku 2018 si obyvatelé Olomouce ,,vydupali" příme spojení Neředína a Nové Ulice, vznikla tak nová linka s označením U. Avšak za 4 roky provozu se ukázalo, že linka není využívaná jak se původně očekávalo. Nyní už tramvaje s označením U v ulicích moravské metropole potkáme jen zřídka.

2022 11 08@207@@Neředín, krematorium
Linka U v podobě vozu Inekon Trio 2001 ev. č. 207 ve výstupní zastávce Neředín, krematorium.

Číst dál: Konec provozu linky U v Olomouci

Stavba nové odstavné plochy tramvají v Olomouci

DPMOOlomouc stále nemá novou vozovnu tramvají, stávající vozovna v centru města na ul. Koželužské nedostačuje již kapacitně proto město s dopravním podnikem rozhodli o dalším provizoriu – stavbě odstavné plochy poblíž hlavního nádraží.

Původní plán byl jen vytvořit trojici kolejí v délce 101 až 207 m, na kterých mělo najít útočiště 32 tramvají. Město Olomouc se, ale rozhodlo vytvořit větší zázemí, které bude zahrnovat také odstavnou halu.

Odstavy Jeremnekova ul.

Číst dál: Stavba nové odstavné plochy tramvají v Olomouci

Výstavba druhé etapy tramvajové trati na olomoucká sídliště Nové Sady a Povel

DPMOZatímco v Ostravě se sen výstavby nové tramvajové trati začíná vzdalovat, Olomouc úspěšně zahajuje stavbu druhé etapy již stávající tramvajové trati, která je provizorně ukončena v zastávce Trnkova.
Začněme rekapitulací první etapy:

  • vede od tržnice po ulici Trnkovu
  • zahájení výstavby: červen 2012
  • Zprovoznění nové trati 29. října  2013
  • délka tratě: 1394 metrů
  • na trati se nacházejí 3 inteligentní zastávky: Šantovka, V Kotlině a konečná zastávka Trnkova
  • trať není ukončena klasickou smyčkou, ale kolejovou úvratí (z důvodu dalšího prodloužení tratě), byly na tuto trať pořízeny oboustranné tramvaje Vario LF+/o
  • bude zde železniční přejezd se čtvrtým tramvajovým křížením v Olomouci, tentokrát kvůli bezpečnosti poprvé se závorami
  • První etapu stavěla společnost Stavoprojekt Olomouc a.s.

2022 11 01@114@@U Kapličky
Olomoucke tramvaje dojedou zase o něco dál. Nejnovější tramvajová konečná zastávka U Kapličky se soupravou tramvaji Vario LF+/o ev. č. 114+113.

Číst dál: Výstavba druhé etapy tramvajové trati na olomoucká sídliště Nové Sady a Povel

Nejdražší sólo tramvaj v ČR dostala Olomouc

DPMOVe čtvrtek dne 20. ledna 2022 obdržel Dopravní podnik města Olomouce (dále jen DPMO) poslední novou obousměrnou tramvaj EVO 1/o, která dostane evidenční číslo 124, a zařadí se tak ke třem již provozním tramvajím tohoto typu v Olomouci. Vedle tří oboustranných vozu DPMO provozuje také pět jednosměrných tramvají tohoto typu.

2022 01 20@124@@Vozovna DPMO (6)
Nová olomoucká tramvaj EVO 1/o ev. č. 124.

Číst dál: Nejdražší sólo tramvaj v ČR dostala Olomouc

Poslední Vario zamířilo do Olomouce

DPMOV pátek dne 2. října 2020 byla do Olomouce místnímu dopravci, Dopravnímu podniku města Olomouce a.s. (dále jen DPMO) dodána zřejmě vůbec poslední vyrobená tramvaj typu Vario LF. Přesné označení tohoto konkrétního vozu, který obdrží ev. č. 248, je Vario LFR.S. Písmeno R v označení značí to, že se nejedná o novostavbu, ale o rekonstrukci (v tomto případě vozu ČKD T3R.P ev. č. 182 z roku 1982), kdy je však z původního vozu prakticky využit hlavně technický průkaz. Písmeno S pak značí výrobce elektrické výzbroje, v tomto případě jde o výzbroj Škoda (kromě této výzbroje se na Variích vyskytovala i výzbroj Europulse, v názvu tak bylo místo písmena S obsaženo E.
Suma, kterou DPMO za tramvaj Vario LFR.S ev. č. 248 zaplatil, byla 19,3 mil. Kč a dalších 5 mil. Kč padlo na servis a náhradní díly.

2020 10 02@248@@Vozovna DPMO (3)
Nejnovější olomoucká tramvaj - zrekonstruovaná tramvaj Vario LFR.S budoucího ev. č. 248.

Číst dál: Poslední Vario zamířilo do Olomouce

Jste zde: