Tyto stránky provozuje občanské sdružení MHD ŽIVĚ.cz a jsou věnovány našemu kamarádovi Danielu Kunzovi (1992 - 2014), spoluzakladateli sdružení.

O dopravci

V tomto příspěvku představíme veřejnou hromadnou dopravu v hlavním městě Rakouska. Řeč tedy bude o Vídni a jejím blízkém okolí.

Začneme statistikami - v roce 2007 se 35 % přepravy ve Vídni odehrálo prostřednictvím veřejné dopravy, 32 % automobilem, 28 % pěšky a 5 % na kole.

Páteří vídeňské městské hromadné dopravy je metro (U-Bahn) a městská železnice (S-Bahn), jejíž počátky spadají na začátek 20. století. Tato základní síť je doplněna tramvajemi (od roku 1865) a autobusy (od 1907). Pozoruhodné je, že v rakouském hlavním městě existovalo v průběhu 20. století také několik samostatných trolejbusových tratí.

Všechny prostředky hromadné přepravy používají jednotný tarif a jsou provozovány převážně společnostmi Wiener Linien, ÖBB, Badner Bahn a také řadou soukromých autobusových dopravců.
Dálková veřejná doprava se odehrává především prostřednictvím železniční sítě, která vznikla převážně ještě v době Rakousko-uherské monarchie. Do Vídně se paprskovitě sbíhaly tratě z celého území tehdejší říše. Mezi nimi byla např. i Severní dráha císaře Františka, což je název společnosti, která byla zřízena pro výstavbu a provoz železniční tratě z Vídně do Bochni (později do Krakova) s odbočkami do Brna, Olomouce, Opavy, Bílska-Bělé a ke skladům soli ve Dworech, Wieliczce a u Bochni.

Tato a další tratě jsou důvodem existence několika hlavových nádraží. Nejvýznamnějšími jsou Südbahnhof, Westbahnhof a Franz-Josefs-Bahnhof. Südbahnhof je od roku 2009 přestavován na hlavní vídeňské nádraží - Wien Hauptbahnhof.

Automobilová doprava

Automobilová doprava využívá jako vnitřní okruhy Ringstraße a Gürtel, pro dálkovou přepravu slouží dálniční síť a budovaný obchvat města. Tok Dunaje překonává celkem 35 mostů. Podíl individuální automobilové přepravy je městskou správou cíleně omezován ve prospěch hromadných dopravních prostředků.

Cyklodoprava

Ve městě je budována síť půjčoven jízdních kol Citybike. Spolu s výstavbou husté sítě vyhrazených cyklistických tras a zklidňováním dopravy díky zavádění jednosměrného provozu postupně zvyšuje podíl cyklistiky na celkové dopravě v rámci města.

Letecká doprava

Jihovýchodně od Vídně se nachází mezinárodní letiště Wien-Schwechat, domovská stanice Rakouských aerolinií. Nízkorozpočtové linky odlétají z nedalekého letiště v Bratislavě. S Bratislavou a Budapeští je Vídeň propojena také lodní dopravou.

Městská hromadná doprava ve Vídni

Po městě doporučujeme používat linky vídeňské městské hromadné dopravy. Síť MHD má zhruba 925 kilometrů a pohodlně a spolehlivě vás do cíle přepraví 5 tras metra a 28 tramvajových a 83 autobusových linek.
Nejvýhodnější je pro návštěvníky města turistická jízdenka Vienna-Card. V ceně je
• bezplatné používání všech linek vídeňské městské hromadné dopravy po dobu 72 hodin a
• přes 210 různých slev do vídeňských muzeí, vinných šenků, kaváren apod.
• Cena: 19,90 €
Turistickou jízdenku Vienna-Card získáte v informačních centrech Tourist-Infos, v hotelu, v předprodejních místech dopravního podniku Wiener Linien, která najdete ve vestibulech velkých stanic metra a předem i na internetu.

Další jízdenky platné ve vídeňské MHD:
• 24hodinová síťová jízdenka: 6,70 €
• 48hodinová síťová jízdenka: 11,70 €
• 72hodinová síťová jízdenka: 14,50 €
• 8denní jízdenka: 33,90 €
• týdenní jízdenka (platí pouze od pondělí do pondělí 9 hodin): 15 €
• měsíční jízdenka: 45 €
• jízdenka na jednu jízdu: 2 €
• Nabídka zahrnuje také zvýhodněné jízdenky pro děti a seniory.
Vídeňské metro, tramvaje a autobusy urazí každý den na

181 000 kilometrů. Každý den tak 4,5krát objedou celou zeměkouli.
Provozní doba linek MHD ve Vídni:
• Metro jezdí denně zhruba od 5 hodin ráno přibližně do půlnoci.
• Tramvaje a autobusy končí většinou dřív. Podrobný jízdní řád najdete na každé zastávce nebo si ho můžete stáhnout do mobilního telefonu pomocí aplikace qando.
• V pátek a v sobotu v noci a o svátcích jezdí všechny linky metra dokonce nepřetržitě.
• Noční autobusy jezdí každou noc po hlavních trasách městem.
• Pomocí aplikace qando si můžete do mobilního telefonu stáhnout jízdní řády a trasy jednotlivých linek včetně zobrazování aktuální polohy a doby do příjezdu spoje.

 


 Zdroje: Wikipedia; Online průvodce Vídní

Jste zde: