Tyto stránky provozuje občanské sdružení MHD ŽIVĚ.cz a jsou věnovány našemu kamarádovi Danielu Kunzovi (1992 - 2014), spoluzakladateli sdružení.

V ČR se za půl roku otevřelo dalších 20 CNG stanic

cpsNa konci listopadu loňského roku dosáhl počet CNG stanic v České republice první stovky a za půl roku je otevřeno pro veřejnost už 20 dalších CNG stanic a další rychle přibývají. Pozvolný, již více než 3 měsíční růst ceny pohonných hmot, nahrává investorům a prodejcům stlačeného zemního plynu (CNG).CNG stanice každý pohodlně dohledá v nových aplikacích pro chytré telefony. Také nové modernější tankovací pistole naleznou řidiči v současnosti už na 2 plnících stanicích v ČR. Jednoduchý způsob manuálního tankování CNG si tak mezi prvními v Evropě vyzkoušelijiž řidiči v Plzni a Českých Budějovicích.

„Mezi posledními CNG stanicemi zahájily například letos provoz stanice v Brně, dvě stanice ve Frýdlantu nad Ostravicí,v Jičíně, Chomutově(Otvicích), Chrudimi, Kotojedech u Kroměříže, Rožnově pod Radhoštěm,Trutnově, ve Vysočanech u Hrušovan aj.Šest společností, které postavily nebo provozují více než 75 procent CNG stanic (BonettGasInvestment, E.ON Energie, Pražská plynárenská, RWE Energo, Vemex a Vítkovice Machinery Group)se letos chystají otevřít mnoho dalších. Během nejbližších dní nebotýdnů se otevřou další stanice těchto investorů v Havlíčkově Brodě,Hradci Králové, Hodoníně, Karviné,Klatovech, Liberci,Mělníku, Mirošovicích, Pardubicích – Dražkovicích, v Praze na Balabence, v Horních Počernicích a Malešicích,v Plzni, Třeboni, Turnově, Vrchlabí, Vsetíně, Železné Rudě a dalších.Nejvíce CNG stanic má dnes Středočeský kraj, Praha a kraj Jihomoravský. Praha spolu se Středočeským krajem dokonce dosáhne společně brzy počtu 35 CNG stanic. Všechny CNG stanice najdete jednoduše v mapách mobilních aplikacích RWEEnergo, Pražské plynárenské, ŠKODA Auto aj., a také podrobně v mapě na webových stránkách plynárenského svazu CNG4YOU: http://www.cng4you.cz/stanice/informace-na-cesty/mapa-cng-stanic.html.

Cena benzinu u čerpacích stanic za poslední 3 měsíce stoupla již téměř na 30 Kč/litr, nafta na 28,50Kč/litr. Naopak CNG lze u velké části plnicích stanic nyní u nás natankovat CNG už za cenu 17-18 korun za m3 (odpovídá 1 litru benzinu). „CNG jde nyní proti současnému trendu pozvolného zdražování ropných paliv. Stlačit náklady za palivo CNG se dá již výrazně pod hranici 1 Kč za kilometr,“ říká Jiří Šimek, místopředseda Rady Českého plynárenského svazu(ČPS).

ČR se také chlubí dvěma největšími CNG stanicemi ve střední Evropě, v Brně a v Ostravě. „V ČR v porovnání s ostatními zeměmi střední a východní Evropy probíhá nyní nejdynamičtější rozvoj využití CNG. A očekáváme ještě další nárůst. Do roku 2020 bude v ČR v provozu více než 200 veřejných CNG stanic. Jak roste počet CNG stanic, zvyšuje se i potenciál pro leasing CNG vozidel. Minimálně jeden typ netradičního pohonu dnes využívají sice jen 3 procenta českých firem, ale 8 procent ho plánuje zavést.Spotřeba CNG tak u nás každoročně narůstá, v loňském roce dosáhla 43,6 milionů m3 CNG. Průměrný meziroční nárůst spotřeby v uplynulých třech letech dosahoval více než 40 procent. Na trhu alternativních paliv, díky ekologickým, ekonomickým a také i bezpečnostním výhodám, nemá v současnosti CNG žádnou konkurenci,“ říká Jan Ruml, výkonný ředitel ČPS.

2016 04 03@7853@9T9 0385@ul. 30. dubna
Solaris Urbino 18 CNG vypraven na lince náhradní dopravy v Ostravě.

V ČR měsíčně přibývá 400-500 CNG vozidel a jezdí již více než 14 tisíc vozidel. Je to nejméně 30 krát více než před 10 ti lety. „Podíl CNG osobních a dodávkových vozidel na těchto nových registracích činí v ČR v letošním roce2,35 procenta,“ říká Jiří Šimek, místopředseda Rady ČPS. Pro srovnání stejný podíl elektromobilů činil ve stejném období jen 0,11 procenta.  V roce 2015 bylo v zemích EU zaregistrováno přes půl milionu nových vozů na alternativní pohon (elektromobily, hybridy, plyn). Meziročně šlo o dvacetiprocentní nárůst. I tak představovala nízkoemisní auta jen 4,2 procenta všech nových registrací.

Registrace nových CNG vozidel 2015 v ČR:
1,19 procent ze všech osobních automobilů
2,86 procent ze všech lehkých užitkových vozidel
26 procent ze všech autobusů

Zdroj: Tisková zpráva Českého plynárenského svazu.

Aktualizováno 10. 6. 2016 19:30

Jste zde: