Tyto stránky provozuje občanské sdružení MHD ŽIVĚ.cz a jsou věnovány našemu kamarádovi Danielu Kunzovi (1992 - 2014), spoluzakladateli sdružení.

Start-up CITYA bude hledat možnosti zefektivnění veřejné dopravy v Třinci

TrinecStart-up CITYA řeší zefektivnění a zlepšení lokální příměstské dopravy v českých krajích, městech i obcích pomocí nových technologií. Nyní podepsal spolupráci s dalším českým městem, Třincem. CITYA začne analýzou dopravní situace. Na základě jejích výsledků start-up definuje konkrétní dopravní řešení, kde lidem pomůže sdílená poptávková doprava, a navrhne další zefektivnění veřejné dopravy.

Image

Třinec podepsal spolupráci s českým dopravním start-upem CITYA, který bude nyní připravovat dopravní analýzu v našem městě. Díky ní bude Třinec moct identifikovat případná slabá místa městské dopravy, na která CITYA najde konkrétní řešení díky operativní hromadné dopravě přizpůsobující se aktuální poptávce i trasám cestujících.

CITYA dokáže na základě dat, dopravních modelů a simulací, dopravních preferencí lidí i aktuální poptávky vypočítat nejefektivnější trasy pro cestující s různými nástupy i výstupy. V rámci regionu cesta mikrobusem zpravidla trvá s nástupem, cestou i výstupem do 15 minut a stojí 40 Kč, po pár kliknutí v intuitivní aplikaci na cestujícího do pěti až deseti minut čeká mikrobus tam, kde potřebuje.

„Předmětnou službu, kterou CITYA nabízí, nevnímáme jako další typ dopravy, ale jako součást stávajícího dopravního systému. Očekáváme, že tato služba doplní a zefektivní stávající systém hromadné dopravy a nabídne smysluplnou možnost, jak méně cest absolvovat automobilem,“ uvedl Leszek Gryga, z odboru dopravy Magistrátu města Třince, který má na starosti udržitelnou mobilitu.

Pokud se tato služba v Třinci zavede, měla by občanům, a to především občanům z městských částí s tzv. slezskou rozptýlenou zástavbou, umožnit efektivně a dle potřeby dosáhnout nejbližších přestupních míst a dále pokračovat třeba autobusem nebo vlakem nebo se takhle efektivně dostat do centra města.

„V současné chvíli jsme se zástupci CITYA domluveni, že nám zpracují analýzu, která již bude schopná konkretizovat představu jak, v jakém rozsahu a v kterých oblastech města by mohla být tahle služba efektivní. To, zda nakonec předmětná služba bude v Třinci působit, bude záležet na zodpovězení mnoha provozních, finančních a legislativních otázek,“ dodal Leszek Gryga.

„Na začátku každé spolupráce s městy a kraji je analýza současné dopravní situace a identifikace případných slabých míst. Díky jejím výsledkům dokážeme navrhnout a vytvořit řešení ušité přímo na míru každému městu nebo kraji. CITYA umí dopředu spočítat poptávku. Pracuje mimo jiné se sociodemografickými a dynamickými daty s dopravním chováním místních. Našim cílem je, aby se ve výsledku kdokoliv každý všední den za rozumný peníz mohl rychle a pohodlně dostat tam, kam potřebuje, a nemusel si sedat za volant. Obecně to funguje tak, že si uživatel navolí výchozí bod a místo, kde chce vystoupit. Pracujeme s takzvanými virtuálními zastávkami, kde může mikrobus bezpečně zastavit,“ popisuje službu její generální ředitel Dominik Janík. Virtuální zastávka by neměla být dále než sedmdesát metrů od domu.

Příklad z Říčan
Služba CITYA nyní úspěšně funguje v Říčanech u Prahy a v obcích okolo Říčan. Během období devíti měsíců řidiči minivanů odvozili více než 8 000 místních. Z 8 000 cestujících v Říčanech bylo až 70 % jízd skutečně sdílených. Auta vozila různé skupiny cestujících, kteří na virtuálních zastávkách postupně nastupovali a vystupovali. Kapacita vozů je šest osob a průměrná obsazenost byla více než 4 cestujících na jednu jízdu. Většinou s CITYA jezdí rodiče s dětmi, nejen do Říčan ale i okolních obcích, kde není jiné spojení.

Zdroj: Tisková zpráva města Třinec

Aktualizováno 17. 9. 2023 19:16

Jste zde: