Tyto stránky provozuje občanské sdružení MHD ŽIVĚ.cz a jsou věnovány našemu kamarádovi Danielu Kunzovi (1992 - 2014), spoluzakladateli sdružení.

Doprava v marockém Agadiru

V letním období probíhají tradiční dovolené u moře, také já jsem zavítal do Afriky, konkrétně do Maroka, do turistického letoviska Agadiru v jižní části země. Kromě soukromých zážitků z ubytování, jsem sepsal také oblíbené seznámení se zdejší veřejnou dopravou pro fanoušky a čtenáře portálu MHDŽIVĚ.cz.

Agadir je 14. největší město země s 600 000 obyvateli, což je již objem zajímavý z hlediska přepravy osob. Mimo náš evropský kontinent, kde jsme zvyklí na hromadnou veřejnou dopravu, je v těchto částech světa obvyklé, že výraznou část zátěže nesou taxíky či obecně nájemné automobily, a proto se autobusová doprava omezuje na nejvytíženější městské trasy a dálkové spoje.

Městská hromadná doprava
V Agadiru zajišťuje spojení na 21 městských a 12 mimoměstských linkách společnost ALSA, která disponuje poměrně homogenní autobusovou flotilou výrobců Scania Irizar a Scania Tata Hispano. Nezanedbatelným dílem jsou zastoupeny autobusy nízkopodlažní.

11.7.2016   Scania Irizar
Autobus Scania Irizar v marockém městě Agadiru.

Číst dál: Doprava v marockém Agadiru

Studie proveditelnosti lanové dráhy v Ostravě

Dlouho diskutovaný projekt lanovky v Ostravě v posledních dnech se stále zviditelňuje. Město Ostrava představilo významnou studii proveditelnosti, která je blízká realitě, avšak konečné slovo budou mít zastupitelé Ostravy.  Co studie obsahuje? Měly by vzniknout tři samostatné úseky, které by měli propojit centrum Ostravy s významnými turistickými cíly.

lanovka

 Vizualizace lanovky. Autor: Magistrát města Ostravy.

Číst dál: Studie proveditelnosti lanové dráhy v Ostravě

Novinky z technologií a finančních nástrojů pro elektrické autobusy: zpráva z konference „Elektrické autobusy pro město V“

smart cityDne 24. listopadu 2016 proběhl na holešovickém výstavišti jako doprovodný program veletrhu Czechbus 2016 již pátý, tedy vlastně „půlkulatý“, běh konference „Elektrické autobusy pro město“, organizovaný firmou Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services, která je provozovatelem našeho portálu. Odborným garantem konference byl Jakub Slavík, hlavní konzultant a majitel firmy. Konference, která se stala na veletrhu Czechbus již tradicí, se zúčastnilo na 150 zástupců dopravců, municipalit a krajů, průmyslu a dalších odborníků, kteří se zajímají o aktuality a vývojové trendy u elektrických autobusů a jejich financování.

Účastníkům konference i čtenářům našeho portálu je určena tato souhrnná zpráva z uvedené akce.

proelektrotechniky male1. Trhy a technologie pro elektrické autobusy

Zájem o elektrické autobusy, tedy elektrobusy a parciální trolejbusy, v ČR významně vzrostl a dále roste – dnes již hovoříme o desítkách těchto vozidel.

Elektrické autobusy se dnes používají zejména na pravidelných linkách městské dopravy v režimu závazku veřejné služby (ZVS). O elektrické autobusy je ale zájem i v rámci smluvních přeprav mimo ZVS.

Partneři konference Elektrické autobusy pro město V
Partneři konference Elektrické autobusy pro město V.

Číst dál: Novinky z technologií a finančních nástrojů pro elektrické autobusy: zpráva z konference...

Nová výběrová řízení na vozidla pro města MS kraje

dpoV minulých dnech a týdnech jsme pro vás opět prošli veřejnými věstníky soutěží o dodávky techniky pro MHD a přinášíme zprávu o tom, co nového lze očekávat v následujících letech v Ostravě a Opavě.

Dopravní podnik Ostrava a.s.
Dne 30. září 2016 vypsal Dopravní podnik Ostrava a.s. výběrové řízení na 2 dvoučlánkové (kloubové) a 10 jednočlánkových trolejbusů, které následně bylo možné najít ve Věstníku veřejných zakázek, předpokládá se financování z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Výše investičního záměru je odhadována na cca 170 milionu Kč bez DPH. Cena za dvoučlánkový vůz by měla být cca 15 miliónu Kč. Cena za jednočlánkový vůz by měla být 14 miliónu Kč. Pokud se vám zdá vysoká cena jednočlánkových vozům oproti dvoučlánkovým, tak je to tím, že jednočlánkové vozy budou vybaveny pomocným akumulátorovým pohonem, který umožňuje jízdu bez nutnosti trolejového vedení.

Číst dál: Nová výběrová řízení na vozidla pro města MS kraje

Pozvánka na odbornou konferenci Elektrické autobusy pro město V

uvodDoprovodný program veletrhu CZECHBUS 2016 pod záštitou Sdružení dopravních podniků ČR

24. listopadu 2016 od 9:00 hodin
Výstaviště Praha-Holešovice

Číst dál: Pozvánka na odbornou konferenci Elektrické autobusy pro město V

Výběr dopravce
Jste zde: