Tyto stránky provozuje občanské sdružení MHD ŽIVĚ.cz a jsou věnovány našemu kamarádovi Danielu Kunzovi (1992 - 2014), spoluzakladateli sdružení.

Nejvíce aut na zemní plyn provozuje Česká pošta, v autobusech vede ČSAD Havířov

cngČeská pošta je dnes jediný státní podnik, který provozuje velký počet vozidel na stlačený zemní plyn (CNG). V současné době má ve svém vozovém parku přes 470 CNG vozidel. V nejbližší době přibude dalších 10 nákladních vozidel na zemní plyn. Provoz vozidel hodnotí jako bezproblémový a již zaznamenala úsporu nákladů na pohonné hmoty.

Česká pošta provozuje celkem 5 400 vozidel s průměrným stářím osm až deset let. V loňském roce se rozhodla pro CNG vozidla a na 5 let získala v rámci operativního leasingu 230 dodávek Fiat Ducato na CNG a 182 vozů Fiat Doblo na CNG. Dalších 60 vozů Volkswagen Passat na CNG pořídila pro obchodní divizi. Také nakoupila 46 tahačů a těžkých nákladních vozů Iveco, z nichž některá jsou s pohonem na CNG. Nákladních vozidel Iveco Daily na CNG bude mít Česká pošta nakonec 10 kusů.

Celkově by Česká pošta mohla mít až 2 900 vozidel ve variantě na CNG, závisí ovšem na hustotě plnících stanic. Optimální by byla CNG stanice v každém okresním městě. Dnes je v ČR již 45 veřejných plnicích stanic a další budou i nadále přibývat. „Přestože počet veřejných CNG stanic neustále roste, stále se setkáváme s názorem, že je jich pořád málo. CNG vozidla ale dnes mají vždy dvě nádrže, jednu na CNG a druhou, většinou dojezdovou, na benzin, takže nikdo nemusí mít obavy, že do místa nedojede. V naší zemi jsme tak trochu s těmi čerpacími stanicemi rozmazleni, protože ČR má nejvíce čerpacích stanic na obyvatele ve střední Evropě,“ říká Zdeněk Prokopec, předseda představenstva Asociace NGV.

Pokud se podíváme na autobusy, na které je nás server zaměřen, zde se stále může pyšnit primátem dopravce ČSAD Havířov. Ten vlastní v rámci České republiky suverénně nejvíce CNG autobusů. Mezi další provozy, které se mohou pochlubit flotilou CNG autobusů, patří např. Karviná, Liberec, Prostějov, Tábor, Karlovy Vary, Česká Lípa a četný výskyt plynových autobusů je i v Ústeckém kraji.

Když pak vezmeme v úvahu vyhlédově celosvětové měřítko, podle nejnovějšího průzkumu společnosti Pike Research se v letech 2012 až 2019 prodá celkem milion autobusů a nákladních aut na CNG.

 Na závěr doplňme, že dnes stojí jeden metr krychlový CNG cca 18 Kč, přičemž tento jeden metr krychlový odpovídá jednomu litru benzinu, který ovšem stojí více než 35 Kč.

 

 Zdroje: tisková zpráva ČPU, hybrid.cz

Aktualizováno 31. 1. 2013 0:07

Jste zde: